شما از نسخه قدیمی مرورگر خود استفاده می کنید و قادر به مشاهده صحیح این سایت نخواهید بود.
لطفاً مرورگر خود را به روز نمایید
دانلود آخرین نسخه مرورگرها

سفر دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به استان ایلام

۱۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت:4:06:21عصر
سفر دكتر ستاري معاون علمي و فناوري رياست جمهوري به استان ايلام

دکتر کامران طاهر پور رئیس پارک علم و فناوری استان ایلام در نشست شورای اداری استان ایلام که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس ‌جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: درحال حاضر در پارک علم و فناوری استان ایلام و مرکز رشد جامع آن ۵۱ شرکت و ۵۵ هسته فناور مستقر هستند.

طاهر پور افزود:  پارک علم و فناوری دارای  ۱۰ شرکت دانش بنیان ۸۰  محصول فناورانه است که ۶۰ دستگاه آن تجاری سازی شده است که ۲۱ محصول از این تعداد دانش بنیان هستند.

وی با بیان اینکه پارک علم و فناوری استان ایلام، نماد تلاش های شبانه روزی جوانان نوآور و نخبه ایلامی در توسعه فناوری در استان است، خاطرنشان کرد:  میزان اشتغالزایی شرکت های فناور پارک ایلام، ۶۹۱ نفر اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم داشته است.

رئیس پارک علم و فناوری استان ایلام با اشاره به میزان حمایت مالی پارک علم و فناوری از هسته ها و شرکت هااشاره و بیان کرد: پارک علم و فناوری استان ایلام در مجموع اعتباری بالغ بر ۲۱ میلیارد ریال در حمایت از هسته ها و شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک پرداخت نموده است.

طاهر پور به ظرفیت بسیار مناسب شرکت های دانش بنیان استان در حوزه صادرات اشاره و خاطرنشان کرد: مجموع فروش شرکت های پارک علم و فناوری در این مدت بیش از  ۹۴  میلیارد و  گردش مالی این شرکت ها بالغ بر ۱۳۱ میلیارد ریال بوده است.

دکتر سورنا ستاری معاون علمی ریاست جمهوری در این نشست اظهار داشت:   با ورود شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری به محیط دانشگاه ها، این مراکز علمی به محل تحولات علمی همراه با اشتغال و درآمد زایی تبدیل شده اند.

وی افزود: مهیا شدن بسترها برای فعالیت استارت آپ ها، شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری تنها راه رشد علمی و عملی کشور و تبدیل علم به اشتغال ، ثروت و درآمد است.

ستاری گفت:  پارک علم و فناوری فعالیت های بسیار خوبی داشته است و اگر می دانستم این اتفاق خوب در این استان رخ داده است زودتر به این استان سفر می کرد.

وی در این جلسه بر هم گرائی و هم دلی و هم افزایی مدیریت کلان استان و آموزش عالی در جهت توسعه استان تاکید کرد و گفت: محیط و اکوسیستم کار برای توسعه فناوری در استان ایلام بسیار مناسب است از این رو باید به استان ایلام در این عرصه توجه ویژه داشت.

 قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام نیز در جلسه شورای اداری که با حضور معاونت علمی ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: ایلام دارای ظرفیت های خدادادی عظیمی است که باید نگاهی فرابخشی به آنها داشت چراکه امروز یکی از عوامل بازدارنده توسعه در استان موازی کاری و بخشی نگری در ارتباط با این ظرفیت ها است.

وی تاکید کرد:  برای پیشبرد کارها در هر حوزه ای نیازمند مشارکت همگانی و ایجاد هم افزایی هستیم و در این راه توسعه شرکت های دانش بنیان باید در دستور کار قرار گیرد.

سلیمانی دشتکی نیز در این جلسه گفت: شرکت های دانش بنیان باید در راستای حل مشکلات محیط زیست و جنگل و مراتع ورود کرده و تمهیدات لازم برای تشکیل شرکت های دانش بنیان در راستای فرآوری گیاهان دارویی در استان دیده شود..

وی ضمن بیان تاثیرات شرکت های دانش بنیان بر رونق کسب و کار در کشور، یادآور شد: شرکت های دانش بنیان و فناور استان باید برای حل معضل بیکاری و ایجاد اشتغال راهکار علمی ارائه نمایند تا ثروت ناشی از دانش جایگزین ثروت نفت شود.

 سلیمانی دشتکی گفت: پارک علم و فناوری استان ایلام، باید از طریق رسانه های مجازی، و صداوسیما به معرفی شرکت های دانش بنیان پرداخته و برای جذب افراد به عرصه فناوری استان اقدام نماید.

در این جلسه  مدیران عامل شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری استان ایلام به بیان فهرستی از مشکلات و چالش های شرکت های دانش بنیان و فناور مستقر در پارک ایلام پرداختند که اهم آنان به شرح زیر است: 

حمایت های مادی و معنوی از تجاری سازی محصولات دانش بنیان شرکت های نوپا، حمایت و تقویت صندوق پژوهش و فناوری مانشت؛ به منظور توسعه حمایت ها از فناوران و شرکت های دانش بنیان

تسهیل روند اخذ تسهیلات دانش بنیان صندوق نوآوری و شکوفایی برای شرکت های دانش بنیان نوپا، افزایش دوره بازپرداخت و دوره تنفس تسهیلات اعطایی، تسهیل اخذ تضامین مالی تسهیلات اعطایی، حمایت از حضور شرکت های دانش بنیان در تورهای بین المللی جهت کسب تجارب مفید و توسعه کسب و کار بین المللی، اعمال ممنوعیت برای ورود کالاهای خارجی که مشابه آنها توسط شرکت های دانش بنیان تولید می شود،

در صورت امکان در سامانه ستاد تغییراتی به منظور ایجاد تمایز بین شرکت های دانش بنیان با سایر شرکت ها به منظور توسعه بازار محصولات دانش بنیان ایجاد گردد، الزام اجرای قوانین معافیت های مالیاتی، بیمه ای، تسهیلات گمرکی و صادرات محصولات دانش بنیان توسط مراجع ذیربط

"سورنا ستاری" معاونت علمی ریاست جمهور در این سفر ضمن  بازدید از پارک علم و فناوری و نمایشگاه محصولات فناورانه شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری، صندوق پژوهش و فناوری پارک علم و فناوری استان ایلام، را افتتاح کرد.

 

کامران طاهر پور رئیس پارک علم و فناوری استا ایلام، ضمن بیان اهمیت تشکیل این صندوق در حمایت از شرکت های دانش بنیان اظهار داشت.این صندوق با سرمایه اولیه یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان شکل گرفته است که سهم بخش دولتی در این سرمایه ۴۹ درصد است.

طاهر پور گفت: از این سرمایه  اولیه ۵۰۰ میلیون پارک علم و فناوری، ۲۵۰ میلیون تومان دانشگاه ایلام، و ۸۵۰ میلیون تومان توسط بخش خصوصی که شامل شرکت های دانش بنیان و فن اور پارک علم و فناری ایلام است تامین می شود.

رئیس پارک علم و فناوری گفت: با حسن نظر استاندار ایلام مهندس سلیمانی ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای کمک به این صندوق در نظر گرفته است.

طاهر پور ضمن قدردانی از عنایت معاونت علمی ریاست جمهوری به صندوق پزوهش و فناوری استان ایلام، افزود:  در سفر معاونت علمی ریاست جمهوری به استان ایلام،  اعتباری بالغ بر ۴ میلیارد تومان برای کمک به راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری استان ایلام در نظر گرفته شد.

وی گفت: امید است با فراهم نمودن اعتبارات مورد نیاز صندوق پزوهش و فناوری پارک علم و فناوری استان ایلام، این صندوق بتواند رسالت خود را در توسعه فناوری و حمایت از فناوران استان ایلام به درستی انجام دهد.

 ** معاونت علمی ریاست جمهوری  از زمین اهدایی استانداری  به پارک علم و فناوری استان ایلام بازدید کرد

 زمین اهدایی به پارک علم و فناوری استان ایلام دارای  مساحتی حدود  ده هزار و سیصد متر مربع است که  ۴ هزار و ۷۰۰ متر آن سوله است

بازید معاون علمی ریاست جمهور از مرکز نوآوری و شتاب دهنده دورنمای مستقر در پارک علم و فناوری استان ایلام

دکتر ستاری  از مرکز نوآوری  و مرکز شتاب دهنده دورنمای مستقر در پارک علم و فناوری استان ایلام بازدید  و از نحوه فعالیت  برنامه های این دو بخش اظهار رضایت کرده و بر حمایت از این دو مرکز تاکید و دستورات لازم را صادر نمودند.

مرکز نوآوری و مرکز شتاب دهنده در مساحتی بالغ بر ۹۰۰ متر مربع احداث شده که در زمینه های آی تی و آی سی تی، کسب و کارهای بانوان دانشجویان، و دانش آموزان فعالیت دارد.

بازدید سورنا ستاری  از نمایشگاه محصولات دانش بنیان پارک علم و فناوری استان ایلام

دکتر ستاری و هیئت همراه از نمایشگاه محصولات دانش بنیان و فناورانه پارک علم و فناوری استان ایلام بازدید و ضمن گفتگوی رو در رو با شرکت های دانش بنیان و فناور مستقر در این پارک از روند توسعه و شکل گیری این شرکت ها اظهار خرسندی نمودند


سفر دكتر ستاري معاون علمي و فناوري رياست جمهوري به استان ايلام

سفر دكتر ستاري معاون علمي و فناوري رياست جمهوري به استان ايلام

سفر دكتر ستاري معاون علمي و فناوري رياست جمهوري به استان ايلام

سفر دكتر ستاري معاون علمي و فناوري رياست جمهوري به استان ايلام

سفر دكتر ستاري معاون علمي و فناوري رياست جمهوري به استان ايلام

سفر دكتر ستاري معاون علمي و فناوري رياست جمهوري به استان ايلام

سفر دكتر ستاري معاون علمي و فناوري رياست جمهوري به استان ايلام

سفر دكتر ستاري معاون علمي و فناوري رياست جمهوري به استان ايلام

سفر دكتر ستاري معاون علمي و فناوري رياست جمهوري به استان ايلام

سفر دكتر ستاري معاون علمي و فناوري رياست جمهوري به استان ايلام