شما از نسخه قدیمی مرورگر خود استفاده می کنید و قادر به مشاهده صحیح این سایت نخواهید بود.
لطفاً مرورگر خود را به روز نمایید
دانلود آخرین نسخه مرورگرها

ایده های فناورانه باعث رونق تولید و اشتغال می شوند

۴ تير ۱۳۹۶ ساعت:9:47:34صبح
مصاحبه ای با شمس الدین اسماعیلی با طراحی یک لرزه سنج بسیار حساس در جشنواره جهادگران علم و فناوری حضور یافت. وی همچنین مدیر عامل شرکت انرژی کاوان غرب است که این شرکت اولین شرکت دانش بنیان استان ایلام مستقر در پارک علم و فناوری استان ایلام نیز هست.
ایده های فناورانه باعث رونق تولید و اشتغال می شوند

لطفا به طور مختصر خود را معرفی کنید.

بنده شمس الدین اسماعیلی متولد سال ۱۳۶۳ در استان ایلام،دانشجوی سال آخر مقطع دکترای ژئوفیزیک از پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله تهران هستم. بنده دوره دانش‌آموزی را در شهرستان ایوان گذرانده و تحصیلات دانشگاهی را در مقطع کارشناسی در رشته فیزیک،گرایش هسته‌ای در دانشگاه کاشان وکارشناسی ارشد را در رشته ژئوفیزیک در دانشگاه زنجان ادامه دادم. در آزمون مقطع دکتری نیز موفق شدم با کسب رتبه یک در پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در تهران پذیرفته شوم. در این مدت در چهارمین جشنواره‌ی ملی نوآوری و شکوفایی فجر ‌در بین ۲۷۵۰ اختراع که در مراحل مختلف داوری به جشنواره راه پیدا کرده بودند به عنوان مخترع برگزیده  شناخته شدم. عنوان اختراع اینجانب دستگاه کرنش‌سنج حاره‌ای بود.همچنین در چهارمین جشنواره جهادگران علم وفناوری که در اسفند ماه سال 95 برگزار شد طرح بنده با عنوان لرزه سنج شورت پریود به عنوان یکی از چهار طرح برگزیده انتخاب شد.

لرزه سنج شورت پریود عنوان طرحی بود که از آن در حاشیه نشست فعالان عرصه علم و فناوری رونمایی شد.در مورد این طرح توضیح می دهید؟

لرزه سنج ها از جمله سنسورهای پرکاربرد در علوم مختلف هستند.داده های به دست آمده از این سنسورها اطلاعات مفیدی را در مورد ساختارهای درون سطحی زمین به منظور مطالعات لرزه ای زمین،تحلیل خطر و کاربردهای مهندسی در اختیار ما قرار می دهند.در این سنسور از سیستم نوسانی جرم و فنر برای آشکار سازی ارتعاشات و از تکنیک ماره به عنوان سیستم ثبات سنسور استفاده شده است.همچنین خروجی سنسور به صورت سیگنال الکتریکی رقومی شده است.این سنسور نمونه داخلی و خارجی نداشته و نسبت به نمونه های دیگر متداول خارجی دارای برتری های از جمله اشباع نشدن،متاثر نبودن از نوفه ی الکترومغناطیسی،قابلیت تنظیم دقت و حساسیت،دقت بالا و است.

 

این لرزه سنج چه کاربردهایی دارد؟

از جمله کاربردهای لرزه سنج نوری باند کوتاه می توان به لرزه نگاری اکتشافی برای اکتشافات نفت و گاز و پی جویی های زیر سطحی،زلزله شناسی و مطالعات مربوط به آن،پایش لرزه ای و داده برداری مهندسی و مانند آن در منطق شهری،ساختارهای زمین شناسی،سازه های بزرگ مانند سدها،تونل ها و ساختمان های بزرگ،مطالعات ژئوفیزیکی،تحلیل خطر و بسیاری کاربردهای دیگر اشاره کرد.

مهمترین مولفه یا شاخصه های جدید بودن و نوآوری این لرزه سنج در چیست؟

این لرزه سنج برای اولین بار ارائه شده است و در بحث خواندن اطلاعات در نوع خود بدیع است.تا کنون از تکنیک ماره در طراحی و ساخت این دستگاه از لرزه سنج ها در داخل و خارج استفاده نشده است.از جمله امتیازات این سنسور نسبت به دیگر انواع می توان به متاثر نودن از نوفه های الکترومغناطیسی،اشباع نشدن،قابلیت تنظیم دقت و حساسیت،دقت بالاتر،دامنه ی دینامیکی گسترده تر وهزینه پایین ساخت اشاره کرد.

ایده های فناورانه چه نقشی می توانند در رونق تولید و اشتغال داشته باشند؟

ایده های فناورانه پایه و اساس تولید و اشتغال در عرصه ملی و بین المللی است بهر حال کشورهای مختلف امروزه بر اساس ایده های فناورانه به تولید اقدام می کنند.در واقع تولیدات امروزه بشر بر اساس فناوری های جدید شکل گرفته است و این ایده ها باعث ایجاد رونق در بخش تولید کشورهای مختلف دنیا شده اند و این رونق باعث ایجاد شغل های جدید و اشتغالزایی شده است.

در کشور ما نیز اگر بخواهیم تولید را بالا برده و سهمی در صادرات و جلوگیری از واردات بی رویه داشته باشیم،باید بتوانیم به ایدهای فناورانه بها بدهیم و از آن ها حمایت کنیم تا بتوانند به سمت تولید بروند.

اگر  بر اساس ایده های فناورانه تکنولوژی نوین،تولید شکل بگیرد و ما بتوانیم در بازارهای بین المللی محصولات خود را عرضه کنیم طبیعتا اشتغال هم به دنبال آن می آید.

یعنی وقتی یک شرکت دانش بنیان در حوزه تخصصی خود محصولی را تولید می کند و این محصول قابلیت رقابت با نمونه های خارجی را دارد می تواند با عرضه این محصول و وارد کردن ارز و ایجاد گردش  مالی مناسب دامنه ی فعالیت های خود را گسترش بدهد و طبیعتا در این راستا به نیروی متخصص و غیر متخصص برای انجام امور خود نیاز دارد  که خود این موضوع باعث ایجاد اشتغال می شود.

نظر شما در مورد جشنواره جهادگران علم و فناوری چیست؟آیا تاثیر لازم را در ایجاد انگیزه برای مخترعین داشت؟

ماهیت و ذات برگزاری جشنواره ها مفید است و به ایجاد انگیزه در مخترعین کمک می کند اما در این جشنواره ها باید چند موضوع مهم را در نظر داشت.اول اینکه مخترعین باید بدانند وقتی در این جشنواره ها شرکت می کنند امکان حمایت از آن ها وجود دارد یعنی حمایت های مادی و معنوی برای پیش برد اهدافشان به طور مثال اهدای جوایز به منظور ایجاد انگیزه در افراد که بتوانند با جوایز بخشی از مسیر آینده را طی کنند و همچنین حمایت های معنوی مثلا انجام امور اداری مخترعین در ادارات مختلف و در مسیر رفع موانع آن ها و یا ایجاد امنیت شغلی برای برگزیدگان.

اما از طرف دیگر در مورد جشنواره جهادگران علم و فناوری باید این نقد را داشت که حضور سرمایه گذاران مختلف و افرادی که به محصولات مخترعین نیاز دارند و می توانند در حوزه تولید محصول سرمایه گذاری کنند یا اقدام به عقد قرارداد کنند با مخترعین برای تولید و یا برای خرید محصولات مخترعین اقدام کنند در این جشنواره خالی بود .حضور سرمایه گذاران  می تواند تاثیر مثبت بیشتری در بهبود وضعیت مخترعین برای تولید انبوه و فروش محصولات آن ها داشته باشد.

ظاهرا از خارج از کشور پیشنهاداتی برای ادامه تحصیل به شما شده است،می توانید توضیح  دهید؟

از  اوایل دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین دکتری،پیشنهاداتی از دانشگاه های مختلف کشورهای انگلستان،آمریکا و حتی اتریش به بنده شد اما با توجه به اینکه در زمینه طراحی و ساخت سنسور فعالیت داشتم و زمینه فعالیت را داخل کشور مناسب دیدم تصمیم گرفتم که در داخل کشور تحصیل را ادامه بدهم و اهدافم را دنبال کنم .هنوز هم از کشورهای مختلف پیشنهاداتی به بنده می شود که در مقطع پسادکترا در خارج از کشور ادامه تحصیل بدهم و یا یک شغل را در آنجا پی بگیرم اما فعلا تصمیم خاصی در این  زمینه نگرفته ام و به دنبال این هستم که به اهدافی که پایه ریزی کرده ام و سالها برای آن ها زحمت کشیده ام در اخل کشور برسم و امیدوارم این اتفاق بیافتد اما اگر این طور نشود ممکن برای بهبود شرایط زندگی در آینده تصمیم بگیرم که پیشنهاد ادامه تحصیل در خارج از کشور را بپذیرم.

در حال حاضر تصمیم قطعی بنده این است که در داخل کشور فعالیت های خود را انجام دهم و اختراعاتی را که دارم به نتیجه  برسند و نتیجه این اختراعات در داخل کشور اثرگذار  باشد.