شما از نسخه قدیمی مرورگر خود استفاده می کنید و قادر به مشاهده صحیح این سایت نخواهید بود.
لطفاً مرورگر خود را به روز نمایید
دانلود آخرین نسخه مرورگرها

پیشتازی مبتکر ایلامی در تحقق اقتصاد دانش بنیان/ ساخت چاپگر سه بعدی در ایلام

۱۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت:9:57:08صبح
پیشتازی مبتکر ایلامی در تحقق اقتصاد دانش بنیان/ ساخت چاپگر سه بعدی در ایلام

گروه اقتصادی ایلام رصد:: یکی از مهم ترین محورهایی که در سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی به آن توجه خاصی شده است، پیشتازی اقتصاد دانش بنیان می باشد.
در همین راستا رهبر معظم انقلاب ارتقای جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش بنیان در منطقه را به عنوان یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی دانستند.
یکی از اموری که می تواند کمک نماید تا کشور به میزان تولید دانش بنیان دست پیدا نماید، درک ضرورت تولید دانش بنیان در جامعه می باشد.
“امین رستم نیا” فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی، با ۳۱ سال سن حدود ۱۰ سال است که در زمینه های محتلف رباتیک، مکانیک، و ساخت ماشین آلات صنعتی فعالیت دارد و در حال حاضر مدیر گروه ماشین‌های هوشمند زانا در ایلام است که تمام تلاش خود را انجام می دهد که بتواند سهمی مناسب در توسعه اقتصاد دانش بنیان استان داشته باشد.

وی در توضیح “گروه ماشین های هوشمند زانا” به خبرنگار ایلام رصد گفت: این گروه در حال حاضر تولید کننده انواع ماشین آلات رباتیک و CNC است که از عمده تولیدات حال حاضر شرکت می توان به انواع چاپگرهای سه بعدی، انواع دستگاه های برش و حکاکی لیزر، و انواع دستگاه های ساخت و تولید CNC را نام برد.
رستم نیا افزود: چاپگرهای سه بعدی ماشین های هستند که توانایی ساخت قطعات طراحی شده در نرم افزارهای سه بعدی همانند اتوکد، ۳d max، کتیا، سالید ورک و… را دارند. به عنوان مثال اگر یک تولید کننده نیاز به ساخت یک قطعه صنعتی را داشته باشد، ابتدا ضمن طراحی مفهومی آن و سپس طراحی سه بعدی آن در رایانه، با وصل کردن این ماشین به رایانه امکان ساخت آسان آن قطعه را برای خود فراهم می کند.

این مبتکر در خصوص کار با این چاپگرها بیان داشت: شیوه کار چاپگرهای سه بعدی تولید شده در گروه ماشین های هوشمند زانا بهره گیری از تکنولوژی افزایشی است، بدین معنی که برای ساخت یک قطعه سه بعدی، لایه به لایه مواد پلیمری اضافه می شود، ومواد اولیه مصرفی این دستگاه ها چند وقتی است که در کشور در حال تولید است. ولی خود ماشین های پرینتر سه بعدی به عنوان یک تکنولوژی جدید مدت زیادی نیست که در جهان به صورت گسترده و خانگی مورد استفاده قرار گرفته اند.
رستم نیا در مورد کاربردهایی که این چاپگرهای سه بعدی دارند اظهارداشت: از نظر کاربرد چاپگرهای سه بعدی دارای طیف وسیعی از کاربردهاست. در ابتدا این دستگاه ها فقط کاربردی نظامی یا در امور هوافضا رو داشتند، اما امروزه این ماشین ها وارد زندگی روزمره شده اند. وی با بیان اینکه امروزه، چاپگرهای سه بعدی دارای کاربرد وسیع در صنعت، پزشکی، ارتوپدی، آموزش و… هستند، گفت: در حال حاضر این ماشین ها به صورت نیمه صنعتی در گروه ماشین های هوشمند زانا تولید می شود.
این مبتکر و خلاق ایلامی، درباره این اختراع کم نظیر اظهار داشت: از مهمترین مزیت چاپگرهای سه بعدی تولید شده در گروه ماشین های هوشمند زانا، قیمت کمتر محصول نسبت به نمونه مشابه خارجی، طراحی و ساخت قطعات به صورت کاملا بومی، و طول دوره گارانتی بلند مدت این دستگاه با توجه به کیفیت بالای ساخت آنهاست.
وی در خصوص حمایت های صورت گرفته از این تولید یاداور شد: از نظر حمایت های صورت گرفته با تاسیس پارک علم و فناوری استان ایلام بستر لازم برای حمایت از طرح های نوآورانه در استان به بهترین شکل فراهم شده است، ومدیریت و کارشناسان خبره این پارک بهترین خدمات را تاکنون به ما ارائه داده اند که جا دارد از زحمات آنها و بخصوص از تلاش های بی دریغ و خالصانه جناب آقای دکتر طاهرپور مدیریت محترم پارک علم و فناوری استان ایلام کمال تشکر را داشته باشم.

رستم نیا در ادامه خاطرنشان کرد: در واقع محصولات تولیدی ما از شکل یک طرح روی کاغذ خارج شده اند و در حال حاضر در حال تولید نیمه صنعتی محصولات خود و به خصوص انواع چاپگرهای سه بعدی رسیده ایم.
وی گفت: این طرح در حال حاضر در پارک علم و فناوری استان ایلام مورد حمایت قرار گرفته و این نهاد مقدمات لازم جهت تبدیل شدن گروه به شرکت دانش بنیان را فراهم کرده است. خدا را شکر این طرح مورد استقبال چشم گیر مسئولین استان قرار گرفته است.

این فعال اقتصادی در خصوص قابلیت تجاری سازی و توالید انبوه طرح ابتکاری خویش اظهار داشت: طرح به صورت کامل قابلیت تجاری سازی و تولید انبوه را دارد. و با توجه به اینکه به عنوان یک محصول دارای فناوری بالاست می تواند ارزش افزوده بالایی را ایجاد نموده و قطعاً این محصول خواهد توانست به عنوان یک محصول دانش بنیان سهم مناسبی در تقویت تولید ملی داشته باشد.

رستم نیا در خصوص هزینه های موجود افزود: قیمت تمام شده یک دستگاه چاپگر سه بعدی با توجه به کیفیت و سایز قطعات قابل ساخت با دستگاه در تولید نیمه صنعتی از دو میلیون تا پنج میلیون و پانصد هزار تومان متغیر است. و سرمایه مورد نیاز برای تجهیز کارگاه و تامین نیروی مورد نیاز متخصص جهت تولید انبوه حدود ۲۰۰ میلیون تومان می باشد.
وی اضافه کرد: به عنوان یک شرکت که در آستانه تبدیل به دانش بنیان هستیم، مذاکراتی با پارک علم و فناوری استان ایلام جهت اخذ حمایت های لازم برای تولید صنعتی و انبوه انجام داده ایم که قول های مساعدی را در این زمینه کسب کرده ایم.